Ура! Випускний! Поради досвідченого тата й івентора

 • 2173

Літо розпочалося. Народ штурмує туристичні сайти, планує відпочинок, розробляє маршрути, заощаджує та відкладає гроші на омріяну протягом року поїздку на море, в гори чи на турне Європою. Проте є категорія людей, для яких це приємне заняття тимчасово не належить до першочергових. Це батьки випускників школи.

Тато чи мама випускника – то є особливий стан людини тривалістю від 18 до 6 місяців. Спочатку бесіди зі своїм дитям на тему «Чого прагнеш у цьому житті? Ким хочеш бути? До якого ВНЗ вступатимеш?». Якщо плани батьків і мрії дітей збігаються – цей етап минає швидко й безболісно для обох сторін. Далі – вибір репетиторів. Перший етап безкоштовний, а за другий треба заплатити від 700 до 1500 USD за кожного репетитора. Якщо репетиторів обрали якісних, то ваші витрати перетворяться на добру інвестицію в дитину та її знання. А це стане зрозумілим після складання ЗНО. Ледь не забув про останній дзвоник! І формальність, і свято, яке триває кілька годин, а згадується все життя. З репетиторами розрахувались, дзвоник пролунав, ЗНО написали, до подачі документів в омріяні ВНЗ ще є час, отже, пора це все відсвяткувати.

Ура! Нарешті випускний вечір!

Повірте, підготовка, організація та проведення випускного – далеко не проста справа, та ще й не дешева. Найскладніше, що всі фінансово-організаційно підготовчі рішення мають ухвалюватися колективно. Тобто батьками випускників. Якщо це два класи – то добре, а коли чотири?!! Спробуйте звести до спільного знаменника думки, життєвий досвід, можливості та амбіції тридцяти, вісімдесяти або ста людей! Всі знають, як це зробити найкраще, але реально випускним займатиметься декілька батьків. Народну мудрість, що «всім не догодиш», ще ніхто не скасовував. Найкращий варіант – винайняти івент-агенцію, яка має добрий досвід в організації таких свят.

Випускники. Львів
Фото напам’ять – обов’язковий пункт святкування

Основні поради:

 1. Пам’ятайте, що насамперед це свято ваших дітей. Не вчителів, не батьків, не директора школи, а саме ваших дітей. Ви маєте зробити для них справді незабутню подію.
 2. Зал для проведення випускного вечора вибирайте та замовляйте заздалегідь – що ближче до випускного, то менше хороших варіантів буде. Найкраще замовити зал на початку навчального року. Заплатили у вересні завдаток – і спіть спокійно до червня!
 3. Організацію так званої культурно-розважальної частини випускного вечора довірте людям, які цим займаються професійно. Це не дуже заощадить вам кошти, проте збереже купу часу та нервів. Не економте на цій частині! Ніхто не згадає після забави, що на столах не було дрогобицької чи московської ковбаси, чорної ікри чи лобстерів. Але якщо було сумно, лунала погана музика чи розважали нудні ведучі – пам’ятатимуть усі!
 4. Дуже уважно та виважено добирайте меню. Не замовляйте триповерхові столи. Ніхто того не з’їсть. Жодних салатів з майонезом і заливних язиків. Найбільш популярними будуть солодкий та фруктовий столи. Соки, води, узвари, компоти мають бути постійно та багато!!! Жодного пива – це категорично.

  Фруктовий стіл
  Фрукти – без них не обійтися, їх їдять усі й охоче
 5. Охорона – ще один важливий момент, яким не варто нехтувати. Якщо заклад, де відбуватиметься випускний, має свою охорону, тоді домовтеся з ними про пропускний режим. Призначте з кожного класу по одному відповідальному батькові. У разі виникнення проблем ви чітко знатимете, хто має розрулювати ситуацію. Вихід дітей з ресторану чи кафе – лише в супроводі батьків. Жодних сторонніх людей! Один з найоптимальніших варіантів – винайняти на вечір кількох кремезних чоловіків з охоронної фірми. Недорого й дієво.
 6. Фото та відеозйомка. Зараз кожен сам собі і фотограф, і відеооператор. Це прекрасно, але не професійно. Добре, якщо серед батьків є такі «профіки». А якщо немає? Попитайте серед друзів чи знайомих, зайдіть в інтернет – і ви обов’язково знайдете фотографа або відіка. Зрештою, зверніться то тієї ж івент-агенції. Шукайте серед студентів творчих факультетів. Дорогий фотограф з дорогою камерою не є запорукою класних фотографій. Нещодавно бачив курсові фотороботи студентів-архітекторів, повірте – вражає!
 7. Одяг на випускний вечір. Поважна стаття витрат сімейного бюджету, особливо, якщо у вас донька. Порада проста – будьте практичними. Із хлопцями простіше. Костюм, який ви придбали синові на випускний, абсолютно нормально може використовуватися в майбутньому. А сукня? Або бути свідомим, що це на один-два рази, або шукати щось оригінальне й практичне, або скористатися прокатом.
 8. Фінанси. Як покажуть розрахунки, випускний вечір обійдеться вам у 3000 – 4000 грн з дитини (без врахування одягу, додаткових витрат на меню, алкоголь, іменитих артистів тощо). Рекомендую батьківському комітету зібрати на початку навчального року хоча б половину суми, до Різдва визначитися з кошторисом, забронювати зал. Далі поступово поповнюємо «випускний фонд». (Очевидно, це актуально для тих, кого таке щастя, як випускний, ще тільки чекає.)

Орієнтовний кошторис розглянемо на прикладі двох випускних класів по 25 дітей плюс батьки й вчителі. Враховуючи, що хтось із випускників прийде лише з татом чи мамою, хтось без батьків, хтось із двома – виходить близько 150 людей. Відповідно, що такий зал вам треба буде підшукати.

святковий стіл
Святковий стіл – без салатів з майонезом: це смачно й безпечно для шлунку

Візьмімося за арифметику та легкий аналіз:

 1. Меню. Середньостатистичне обов’язкове меню у львівських ресторанах чи кафе від 450 до 900 грн з людини й вище. Візьмемо усереднену цифру 700 грн з людини. 150 осіб*700 грн = 105 000 грн.
 2. Фотограф – від 200 до 800 USD. Знову ж беремо серединку – 400 USD, тобто 10 500 грн.
 3. Відео – від 300 до 1000 USD, беремо 500 USD ( 13000 грн)
 4. Ведучий чи тамада – від 200 до 1000 USD і вище. За двісті та менше можете нарватися на повний відстій, і свято буде зіпсоване. Тисяча й вище, як на мене, – то марнотратство. За 700 (18 200 грн) можна отримати оптимальне співвідношення ціна/якість.
 5. «Жива» музика чи DJ? Для дітей і для вашого гаманця однозначно, що краще брати DJ-я. Разом зі звуковим та світловим обладнанням це обійдеться у 500 USD (13 000 грн). До прикладу, справді жива група (не фанерники) чи кавер-група коштуватиме від 1500 до 3000 USD. Це класно й круто, якщо дозволяє бюджет. Але й у цьому варіанті вам не обійтися без DJ-я, бо кавер-групи грають три сети по 40-50 хв. і йдуть додому. Хороші колективи, що співають і грають під фонограму, коштуватимуть тих самих 500-700 USD, що й DJ. Робіть висновки самотужки.
 6. Оренда залу. Деякі заклади беруть додаткову оплату за кожну годину після опівночі або оренду. Це приблизно 2000 – 3000 грн.
 7. Обов’язково закладіть у кошторис 5% від загальної суми на непередбачені витрати. Якщо гроші залишаться – гонорово замовите всім шампанське та таксі додому!
DJ
DJ – непогана альтернатива “живій” музиці

Збираємо все разом: 105 000 + 10 500 + 13 000 + 18 200 + 13 000 + 3000 = 1620700 грн.

162 700 + 5% = 170 835 грн.

Заокруглимо до 180 000 грн.

Виходить на одного випускника 3 600 грн (180 000 / 50 осіб = 3600 грн)

Пам’ятайте, що це базові витрати! Будь-які доповнення у вигляді декору залу, гелієвих кульок, китайських ліхтариків, фаєр-шоу, виступу артистів-співаків-груп, шоу-балетів, циганських ансамблів тощо збільшуватимуть бюджет випускного. Ну, й вартість одягу, взуття, макіяжу чи послуг перукаря для випускника та його батьків ми не враховували.

Отож, думайте, рахуйте, заробляйте!