Двоє проти залізниці: 1000 км туди і назад у вагоні

  • 1953

Якщо Ви не возили дітей залізницею – вважайте, що Ви із дітьми й не подорожували. Стою на цій думці, відколи відподорожував сім’єю до Києва і назад (доплюсуйте ще з чотири сотні км автобусом – але то окрема історія).

Починаємо із віконечка каси…

Театр розпочинається із вішака, вже не пригадую звідки крутиться в голові ся геніальна фраза. А залізниця – із квитків. Вірніше, із каси. Не користуючись посилено залізницею останні років сімнадцять, мушу визнати: послуги покращали в рази. Привітна пані у віконечку (можливо, під дією чарівних слів «Ведеться аудіо запис розмови» – оголошення висить на кожній касі) порадила потяг, підібрала зручні для усіх місця. На жаль, не записав прізвища тої касирки – але велике спасибі! При собі треба мати дитячі документи: «проканає» лише свідоцтво про народження (оригінал варто взяти і у подорож). Діти до трьох років подорожують безоплатно. Але, якщо берете місце, то мусите оплатити приблизно дві третини ціни. Ми брали ціле купе (4 квитки) – аби в розніжених автодобираннями дітисьок не було культурного шоку.

 

Але шок таки настав… ще на початку подорожі. Причому в батьків. На превеликий жаль, на наших вокзалах дитячі візки, мабуть, не люблять. Спробуйте проїхати таким транспортом. Вам або доведеться іти слідами неповносправних, їхніми пандусами, або складати візки. Ок, транспорт спакували, два наплічники з камінням-цеглою дитячими речима обтягують плечі, мала дитина на руках, більша – за руку. І – у вагон.

в поїзді
Мінімальні забавки, як-от карткове доміно, таки варто взяти

Ми брали нічний потяг, аби поспати усім. Це зручно: відправлення під ніч. Діти встигнуть поїсти і попити чаю із дивовижних залізничних склянок. А рейки заколишуть найупертіших. Малий (8 років) заснув майже одразу. Трирічна донька будилася від стукоту коліс чи зупинок. Але загалом норм. (Вагон із потягу Кобзар був чистим і теплим, провідник – тверезим і коректним, аж подумалося: невже? Невже цей час нормального проїзду в залізниці настав)))

поїзд, чай
Яка ж це поїздка в потязі без чаю в підстаканнику?))

Вагон приходить, Київ – знову «напряги» з візком на столичному вокзалі. Доводиться складати чи мотати зайві сотні метрів із речами за плечима й дітьми на руках. День в столиці, справи – і назад до Львова. Беремо інтерсіті на другу дня. Сидячі першого класу.

Верхня полиці в поїзді – то святе)

Чесно – вагон здивував навіть нас, дорослих. Новий, чистий. А діти – то просто облазили його знизу доверху. Перше – є купа розкладних столиків, схованок для речей. Ними одразу активно зайнялася менша дочка. Малий забажав вилізти на верхню полицю, із неї та тримача змайстрував фортецю (луком слугували вішачки для одягу). Одразу потяглася туди й сестра… ми їй не відмовляли лізти догори, але мусили пильнувати, щоби не впала. Ще одна крута «тема» для дітей – туалет у вагоні. Металевий унітаз, вода, яку треба притискати, аби текла… самі розумієте)))

За кілька годин обстеження набридло. Доречними стали ігри, що були з собою, та книги. До речі, можна брати читати не найгірший журнал від Укрзалізниці. Але… діти в дорозі важко всиджують навіть 5 із чимось годин. І починається нудьга-біганина. В замкнутому просторі батькам буде трохи важкувато.

Та враження в дітей лишаються. І все-таки залізниця, подорожі рейками мають свою магію. Воно їде, картинка у вікні змінюється… Аби все пройшло вдало, дам кілька порад (може, знадобляться):

  • Підготуйте й перевірте усі необхідні документи. Шукати під вагоном забуте свідоцтво чи квиток – то не просто марнувати час і нерви.
  • Подбайте про улюблену їжу дітей – у потязі може чогось не бути. Так само і про питво (чай, каву, воду має провідник).
  • Візьміть ліки. В провідника є аптечка – однак вона універсальна, чогось специфічного нема.
  • Ігри/іграшки. Дітям, зокрема вдень, стає добряче нудно просто їхати, просто сидіти.
  • Гарний настрій – і жодної тривоги. Транспорт – річ усе-таки часом непередбачувана (особливо в українських умовах). Не нервуйте, усе буде добре.

Хай залізничні подорожі з дітьми принесуть Вам лише приємні емоції!