Садочок у Норвегії: без пафосу та хабарів

  • 2865

Ну що ж, сьогодні про дитячі садки, не в Україні, у Норвегії.

Олександра Забурко-Фліс живе в Норвегії з 2011 року. З родиною мешкають, як самі жартують, «на селі» – місцевість Андебу, округ Сандефьорд. Це за 100 км від Осло, на півдні країни. Мають двох синів -4 і 6 років. Власне 6-річний на днях став випускником у садочку.

Ми попросили Олександру, аби вона розповіла про садочки у Норвегії та як вони «відгуляли» свій випускний.

Отож, її розповідь:

«Найшвидше дитину можуть взяти в садочок із 9 місяців. Загалом правило таке: діти, котрим найпізніше у листопаді виповнюється 1 рік, мають право на місце у садочку. Переважно проблем з тим, аби отримати це місце, не має. Документи батьки висилають через інтернет до 1 березня того року, коли дитина має йти у садок.

Батьки можуть обрати 100%, 80%, 60% або 40% чи навіть 20% відвідування. 100% – це 5 днів на тиждень, 80% – 4 і так далі за таким принципом. Відповідно й оплата за садок зменшується залежно від того, наскільки відсотків дитина ходить у садок. До речі, згідно із чинним норвезьким законодавством оплата не повинна перевищувати 6% від сукупного доходу сім’ї. Тобто родини з низьким доходом платять менше. Також є додатково 30% знижки на другу дитину та 50% знижки на третю або більше дітей.

Садочок державний, переважно відчинений 9-10 годин на день – із 7-ї ранку до 17-ї. Діти ходять у дитсадок до 6 років. 6-літки вже йдуть до школи .

Скільки годин дитина перебуває в садочку, залежить від батьків. Середньостатистично, думаю, близько 8 годин.

Якщо про кількість дітей у групах, то все залежить від віку. Маляток зазвичай є не більше як 10-12 в одній групі. Вихователів мінімально троє на таку групу. У нашому садку 2-3-літки ходять окремо, їх є близько 20-ти, і, відповідно, мінімально 4 вихователі на таку групу. Старші дітки поділені на дві групи, де діти віком від 3,5-6 років. Діти, котрі йдуть у школу, мають окремі заняття з дошкільної підготовки (щось а-ля школа малюка).

Моєму старшому синові – 6 років. На днях ми вже «відгуляли» випускний у садочку. Ну як відгуляли. Нічого надзвичайного. Діти заспівали кілька пісень – і все. Але це не значить, що дітей не вчать віршів, вони не вміють танцювати. Просто Свято закінчення року – то єдиний захід, на який батьки запрошені. Решта свят відбувається без батьків.

Після того, як діти заспівали, тим, хто випускник, вручають папки з їхніми фотографіями,малюнками і різним рукоділлям за останні роки. Тоді відбувається частування кавою/чаєм/солодким. Батьки добровільно зголошуються принести тортик/мафіни/пляцок для загального частування. Зазвичай погода гарна, тому все відбувається надворі. Батьки+родичі приходять зі своїм їсти/пити і несуть розкладні кріселка, щоби можна було на чомусь сидіти.

Ніхто ніяких грошей не збирає. Ну, і подарунків ніхто нікому не купує, бо тут так не заведено!

Все Діти у фокусі, жодного пафосу. Ні тобі відео, ні суконь у підлогу.

Випускний бал у школі, так… Тоді і відео, і сукні, і лімузини, але не в садочку!!!!»