Ритуали сну: засинаємо легко!

 • 4231

Перед народженням дитини ми наївно думаємо, що вона картинно спатиме по декілька годин, прокидатиметься тільки, щоб поїсти, і далі спатиме. Ага, і так триватиме щонайменше декілька місяців. Може, в книжках та інстаграмі таке буває. Але в справжньому житті досить рідко. Деякі «радощі» перших тижнів описувати не буду, можете для початку почитати про кризу новонароджених. А ось через деякий час батьки починають «прозрівати»: ГВ щопівгодини, на ручки до мами, постійна потреба уваги, «неспокійний» сон. Важко сказати, що йде найважче конкретним батькам, але про годинні колисання та скакання на фітболі ходять легенди та популярні пости. «Зате в тата красива накачана попа» – пам’ятаєте? 😉    

Трішки теорії

Коли в батьків починає сіпатися око від згадки про вкладання дитини, вони задаються логічним питанням: «Що не так? Чому моя дитина так мало та погано спить? Що зробити, щоб вона легко засинала?». Про дитячий сон можна говорити годинами, хіба запрошу на найближчу зустріч, а от про корисні ритуали можна і треба вже.

діти такі милі, коли сплять

Напевно вираз «ритуали засинання» вам знайомий. Особливо, якщо питання вкладання дитини стало болючим та важким. Але давайте детальніше, що ж це таке на практиці? Навіщо вони потрібні? В яких ситуаціях? Які вони бувають?

Насправді тут все зрозуміло практично кожному. Це такі собі процедури, маніпуляції, які проводяться хвилин за 20-30 до сну, і повторюються кожен день в один і той же час, в певній послідовності для формування у дитини «установки» на сон. Чому це дає результат? Тут все просто. Дії, які повторюються регулярно і мають майже завжди один результат (у нас це такий бажаний сон) виробляють в дитини певні звички та рефлекси. Малюки не розуміють поняття «час», а величезний потік інформації кожної секунди їхперевантажує. Та й взагалі цей світ виглядає для дітей таким хаотичним і незрозумілим. Ось тут і допомагають ритуали. Вони налаштовують організм на сон, розслабляють та дають відчуття розуміння. Дитина запам’ятовує те, що відбувається, і логічний наслідок – сон. Ось тому в результаті їй стає легше засинати за деякий час.

Окреме слово про немовлят

В перші місяці все виглядає просто: мама дала цицю, може трішки поколисала і вуаля – маля солодко сопе та тішить батьків. Тільки не дивуйтеся, якщо така ідилічна картинка буде тільки в присутності мами. Бо фраза «поклала в ліжечко і дитина одразу прокинулася та плаче» є надто часта серед молодих мам. Тут два простих варіанти: або відпочивати разом з дитиною, або взяти слінг. Всі решта способи переважно погані або для дитини, або для мами. Вам того треба?

Якщо ж ви – щасливі батьки дитини, яка спочатку спала дуже гарно, то за деякий час все одно прийде момент, коли дитина вже не буде отак просто засинати під ГВ та колисання. А ще давайте згадаємо, що багато дітей на штучному вигодовуванні і їхнім мамам точно потрібні корисні ритуали.

Для малюків можуть бути корисні такі поради:

Гойдання на фітболі. Не знаю, чим він такий магічний, але колисання на ньому часто помагають краще, ніж просто колихання. А ще на ньому можна робити різну гімнастику, бавитися чи навіть кататися. Якщо маєте місце – купіть, це дійсно класна штука.

Білий шум. Гудіння вентилятора, фен, навіть порохотяг  – одним словом будь-яке тихе та ритмічне гудіння дуже сприяє засинанню. Тут все просто: такі шуми нагадують звуки, які дитина чула через мамин животик. Там маля провело 9 місяців і завело багато звичок. Давайте ними користати. Можна наприклад скачати на телефон спеціальні програми, які мають записані білі шуми – навіть стукіт серця. В play market чи app store так і пишемо “білий шум” і отримуємо десяток програм.

Мамині колискові. Що може бути приємніше за мамин голос? А якщо ви співали щось малюку під час вагітності, то 100% варто використовувати ці мелодії. Діти стільки памятають з часу свого життя у животику, що ви собі навіть не уявляєте) Музику та пісні теж, тому приємні співи можна починати ще за декілька місяців до.

Правила ритуалів для старших дітей

Дій, які могли б виконувати функції ритуалів величезна кількість. Точніше їх стільки, скільки може відтворити ваша фантазія! (багато дітей самі створюють свій власний ритуал). Проте тут є декілька правил.

Зі старшими дітьми, ще й коли їх декілька, книги дуже допомагають

Перше. Всі маніпуляції, які ви будете здійснювати з дитиною, не повинні бути активними і рухливими. Інакше ви отримаєте активний вихор, а не сонного малюка. Тобто зарядка, рухливі ігри чи активні танці перед сном протипоказані.

Друге. Забираємо активні подразники. Дуже схоже до першого, але трохи інакше. Є речі, які легко відволікають дітей. Це можуть бути улюблені іграшки, домашні тварини чи навіть присутність тата.  Тому за півгодини-годинку важливо забрати всі тривожні «сигнали» і тоді вже приступати до вкладання на сон.

Третє. Буйство емоцій. Класний веселий і дуже насичений день чи вимотуючі істерики однаково погано впливають на сон. Звучить дивно, як же позитивні емоції можуть таке робити. Їх просто забагато. Згадайте себе після схожого дня: теж буває важко закрити ввечері очі та гарно відпочити. Тому після поїздки в зоопарк не дивуйтеся, що ніч може бути важка, просто розслабтеся.

Четверте. Такі улюблені мультики. Скільки не пиши про їхню шкоду для зовсім маленьких дітей, але батьки все одно їм включають. Залишимо цей особистий вибір кожному, але намагайтеся не вмикати екран після обіду. Це стосується не тільки картинок для дітей,  а й звичайних фільмів, бо малюки в них теж можуть чудово «залипати».

П’яте. Знайдіть те, що погано впливає конкретно на вашу дитину. Метеочутливість, повний місяців, приїзд бабусі, похід до великого супермаркету. До речі, така популярна вечірня ванна може тільки додати енергії та новий раунд ігор. Тут теж варіантів безліч, але мамина увага допоможе до них швидко добратися.

Шосте. Ритуали періодично змінюються. Не тому що мамі набридло і хочеться чогось свіженького, а тому, що з часом вони перестають працювати. Це нормальне явище, бо ритуали ми переважно підбираємо до певного віку та розвитку дитини. За декілька місяців малеча весело скаче по фітболі і не хоче засинати. Значить, шукаємо щось нове.

Сьоме. Стабільність ритуалів. Якщо ви вже щось почали робити, то повторюйте постійно ті самі дії приблизно в той самий час. Не потрібно щодня експериментувати та пробувати свіжовичитану пораду. Стрес отримає і дитина, і знервована мама, яка годину танцює туди-сюди.

Бонусом напишу декілька варіантів ритуалів, які можна комбінувати, змінювати чи ліпити до купи.

 1. Колисання.
 2. Колискова.
 3. Білі шуми.
 4. Провітрювання кімнати.
 5. Купання.
 6. Виключення світла.
 7. Складання іграшок.
 8. Вкладання улюблених іграшок біля себе.
 9. Чищення зубів.
 10. Читання казок.

Легкого вам сну!

Фото з alwaysbusymama.com