Дитячий мобіль – гроші на вітер чи конче потрібна забавка?

  • 820

Звідки взявся мобіль – про це можна довго сперечатись. Хтось каже, що це чудо техніки прийшло до нас із Англії зовсім нещодавно, та мені здається, що цей пристрій був саме українським. Пригадую, бабуся розповідала, що їй над колискою прив’язували із соломи, пізніше із тканини, зроблену забавку. І, коли колиску гойдали, то забавка гойдалась також. От, чи заспокоювала іграшка дітей, бабуся не пригадує, але каже: тоді вірили, що так можна захистити дитину від всього злого. Тепер же мобілі використовують не як обереги, а винятково як забавлянки. Та чи корисні вони?

Дитячий мобіль був у моєму списку, що просто слід купити ще до пологів. Коли почала його вибирати, то голова пішла обертом від різноманіття і цін.

Якими бувають мобілі:

  • механічні – це найпростіші винаходи, які повторюють музичну шкатулку. Заводиться пружинка, і, повільно розтягуючись і розкручуючись, вона дає рух каруселі з пристебнутими різнокольоровими фігурками, а також звучить спокійна музика. Саме такий варіант є найдешевшим, та його я відразу відкинула, бо не хотілося мені стояти та накручувати цей механізм;
  • з електричним під’єднанням. Вони набагато дорожчі, грають 10-20 хвилин, тому немає потреби постійно підходити та заводити пружину. Також до нього йде пульт управління, яким можна дистанційно ввімкнути карусель. Це, що не кажіть, зручно. Такі мобілі мають кілька мелодій і режимів кружляння. Це дозволить перемикати музику та швидкість повертання каруселі. Саме такий вид мобіля найбільш поширений у дитячих магазинах;
  • Пристрій з проектором, який виконує також функції нічника, можна регулювати звук і гучність, а також час гри мелодії. Вночі, коли малюк не хоче засинати, мама може ввімкнути мобіль і трохи перепочити: дитині цікаво буде спостерігати за рухомими іграшками, які під музику будуть його заколисувати. Так пишуть і радять виробники. Цей мобіль найдорожчий, і саме такий я вирішила й шукати маляткові, бо тоді вірила, що без цього пристрою не обійтись.

Відразу скажу, яка дурнесенька я була, що вірила всім виробникам. Ось так начитаєшся статей в інтернеті (добре, що зараз є Батьківський канал, тут дурного не порадять))) і розумієш, що без нього тобі не прожити. А все не правда. Життя прекрасне, а ви – хороша мама й без цього пристрою.

На мого синочка цей вид забавки  не діяв узагалі. Йому було не цікаво, ну ок, цікаво… секунд 30. А чи варто було його купувати заради цих секунд?

Ціна

Вартість мобілів починається від 800 гривень, а чи згодиться він вам, велике запитання.

Більше недоліків, ніж переваг

Наш мобіль мав також низку недоліків: стержень, на якому кріпились іграшки, не складався, тому він займав стільки місця вдома, що я зараз натішитись не можу, що ми його перенесли гараж. Нехай він там павучків розважає.

Погано кріпився. Це місце постійно відвалювалось, ми мусили і клеїти, і навіть пригвинчувати (ще був варіант цвяхи прибити, але я його відкинула) – не допомогло. Тож закликаю вас звернути увагу на спосіб кріплення, аби мобіль не падав на малюка у момент руху.

Звертайте увагу на кріплення та на музику, яку грає мобіль (фото – sadotehnika.com)

Музика – обирайте приємну маминому серцю музику, так, саме маминому, бо ці мелодії матуся буде слухати по кілька разів на день. Тож потрібно, аби ця музика не дратувала саме вас. У нашому мобілі було 16 різних мелодій, це великий плюс, бо вони мені не встигли набриднути.

Швидкість обертання. Раджу обирати дитячий гаджет, який має різні швидкості, тобто де їх можна регулювати. У нас мобіль крутився надто швидко, я аж помічала, що малюк не встигає очима за рухом іграшок. Це для мене, мабуть, визначальний негатив.

У нас був пульт до цього пристрою, і це величезний плюс! Іноді так ліньки встати, аби увімкнути цю іграшку (хоч і на 30 секунд), а пульт стає в нагоді.

А ще раджу звернути увагу на мобіль, де тваринки знімаються. Це круто, бо можна їх поміняти, причепити щось інше, можна саморобне. І так є вірогідність, що дитині не набридне ця забавка.

Коли ж вішати мобіль на ліжечко дитини?

Виробники радять з народження, адже малеча вже сприймає звуки, а з одного місяця вже починає звертати увагу на рухомі предмети. Тому можна причепити пристрій відразу та вмикати мелодію без руху, а потім, коли дитя буде все розглядати, почати потихеньку, на 1-2 хвилинки, вмикати, щоб і фігурки рухалися. Пам’ятайте: очі дитини мають відпочивати.

 

Думка психолога

Психологи радять не зловживати мобілем. Зокрема Роксолана Ортинська-Гривул, психолог і мама двох дітей, каже: потрібно зважати на особливість зору у немовлят і важливо пам’ятати, що очі в дітей ще доформовуються. Тому кольорові цяці – це все для дорослих. Дитині достатньо чорних і білих фігурок. Це пов’язано з розвитком зорового аналізатора (у віці до трьох місяців). Малюкові до цього віку складно дається плавне невідривне спостереження за об’єктом, що рухається колом або описує в повітрі “вісімку”.

Після 120 днів життя діти починають по-справжньому радіти яскравим кольорам і рухомим іграшкам, як, наприклад, підвісні брязкальця чи мобіль. Такі іграшки вже сприяють розвитку зору в дитини.

«Я не прихильниця мобілів, хоча чогось ультрашкідливого в них не бачу. Сам по собі він не шкідливий. Зле, якщо дитина дуже багато часу проводить в ліжечку, просто «втуплюючись» на забавку, яка відволікає її увагу, замість того, щоб будувався близький контакт з мамою.

У питанні мобілів не можна бути категоричним, як міні-відволікалочка, аби мама сходила в туалет, помилася чи просто розігнула спину – чом би й ні? Але як цяцька, яка має заміняти маму, коли дитина її потребує, так, це зле”, – говорить Роксолана Ортинська-Гривул.

На зразок висновків

Тож висновки робити звісно вам. А я ще додам: після шести місяців дитина мобіль узагалі стає не цікавим. У нас, я вважаю, була просто не вдала модель (куплений на базарі), такого я вам точно не раджу. У майбутньому я не відмовлялась би категорично від цього пристрою, але найімовірніше, взяла би на прокат чи попросила б у когось із родичів покористуватись. Бо ж надто високі ціни, а ефект сумнівний.